O paraglidingu

Čo je to paragliding?

Paragliding alebo lietanie na padákovom klzáku je šport ktorý si veľmi rýchlo podmaní človeka, ak ho raz skúsi. Je to najjednoduchší spôsob lietania, pri ktorom nepotrebujete pomoc ďalšieho personálu a na prevádzku žiadne ďalšie výdavky. Stačí krátky rozbeh z kopca a vzápätí sa už vznášate v povetrí. Počujete len svišťanie šnúr vo vetre a snažíte sa nájsť stúpavý prúd vzduchu ktorý vás vynesie vysoko k oblakom. Celá výstroj sa zmestí do jedného batoha a váži približne 20kg. Vznik paraglidingu sa datuje od roku 1985 kedy sa už našli profesionálni výrobcovia, ktorí začali vyrábať padáky výhradne len pre paragliding. Do tejto doby sa prevádzali len prvé pokusy o zlet s padákom z kopca. Padáky pre paragliding sa vyvinuli v podstate zo zoskokových krídel, no v dnešnej dobe je už ich konštrukcia diametrálne odlišná. Postroje sa spohodlnili, a medzi výkonnosťou a bezpečnosťou jednotlivých typov klzákov sa hľadá zlatá stredná cesta pre potreby čo najväčšieho množtva pilotov. Dopredné rýchlosti klzákov vzrástli až na 60 km/h a u niektorých prototypov aj na vyššie hodnoty.

Prečo paragliding?

Paragliding je jeden z najmladších leteckých športov, ktorý ponúka najlacnejší spôsob lietania, a tak jedinečný a bezprostredný kontakt s prírodou, aký zažijete asi pri máloktorom inom športe. S paraglidingom objavíte zrazu iný svet, svet pre vás zatiaľ nepoznaný, svet ktorý bol človeku od počiatku utajený, svet vetra a oblakov, svet mnohých neviditeľných vecí, ktoré sa naučíte rozpoznávať, svet obohatený o tretí rozmer. Stanete sa súčasťou nekonečnej masy vzduchu, vďaka ktorej niekde vo výškach nad hrebeňmi hôr alebo nad farebnou šachovnicou rozkvitnutých lúk a polí získate možno iný pohľad na mnohé veci, ako ste mali doposiaľ. Piskot jastrabov a kaní vysoko nad lesmi vás čoskoro presvedčí o tom že nie len ľudia lietajú pre radosť. Takéto momenty potom zanechajú v človeku obrovský dojem a radosť, ženú ho vpred, zažiť to znovu, zažiť ešte niečo viac alebo po dlhšej dobe vyvolávajú túžbu opätovne prežívať tieto pocity znova a znova. Mnohých si paragliding podmaní, tak že sa im stane drogou.

Bezpečnosť

Riziko a adrenalin sú dve veci, ktoré sa väčšina aktívne lietajúcich pilotov snaží do maximálnej miery eliminovať. Zaškatuľkovanie paraglidingu medzi “adrenalínové športy“ preto nie je celkom na mieste. Mienka širokej nezainteresovanej verejnosti je žiaľ taká, že tento šport je pokladaný za rizikový a adrenalínový. Nemalou mierou sa na tom podieľa medializácia negatívnych udalostí, ktorých je však štatisticky omnoho menej ako u ostatných bežných športov, ale sú akosi pre verejnosť zaujímavejšie. Je však prirodzené, že niektorí si hľadajú cestu k dnes tak populárnemu adrenalínu aj cez paragliding. Po absolvovaní základného kurzu začnú však mnohí vidieť tento šport v trochu inom svetle a adrenalínu chtivé typy budú vedieť, ako si ho vyplaviť bezpečným spôsobom a nie bezhlavo s veľkou mierou rizika. Je výlučne na každom pilotovi, do akej miery si urobí tento šport bezpečným, prípadne rizikovým a adrenalínovým.

Materiály

Miera pasivnej bezpečnosti pri paraglidingu je veľmi vysoká. Celá výstroj je vyrobená z veľmi kvalitných materiálov dnešnej doby a testovaná podľa prísnych noriem. Začínajúci piloti majú častokrát najväčší strach z toho, že sa počas letu buď niečo roztrhne alebo zlomí a zapríčiní tak nehodu, čo sú však úplne neopodstatnené obavy a veci, ktorých sa vôbec netreba báť. Je však potrebné dodržať všetky predpísané podmienky pre zaobchádzanie a skladovanie týchto výrobkov, aby nedošlo s pribúdajúcim vekom a opotrebovaním k príliš skorému znehodnoteniu. Materiály a všetky hotové výrobky sú testované na omnoho väčšie sily, akým budú počas celej svojej životnosti vystavované.